Blog Single

04 Mar

WordPress Hakkında Merak edilenler

WordPress son zamanlarda herkes tarafından bilinen ve popüler hale gelen siteler arasında yer alır. Sunduğu çeşitli hizmetler ile blog ve e-ticaret yapmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına cevap verir. Sunduğu avantajlı hizmetler ile WordPress sitesine olan ilgi artarken aynı zamanda çeşitli sorular da meydana gelmiştir. Sitenin sağladığı avantajlardan yararlanmak isteyen kişiler genellikle siteyle ilgili terimleri öğrenerek daha iyi bir işleyişin sağlanması hedef edinilmektedir. Blog ve e-ticaret için uygun olan sitede yapılacak komutlar ve ayarlamalar ile daha verimli şekilde işleyen bir sürecin yaratılması mümkündür.

Word press blog amacıyla kullanıldığında SEO uyumlu makale yazılmasına uygun olan bir sitedir. Yazıyı site üzerinden yazdıktan sonra kırmızı renkli uyarıların düzeltilmesi ile SEO ve okunabilirlik düzeyi yüksek olan yazıların elde edilmesi mümkün olur. Yazınız için belirlediğiniz anahtar kelimelerin yazıda geçisi, görsel seçimleri ve alt açıklamaları, başlık seçimleri gibi çeşitli konularda SEO uyumlu yazıların yazılması için çeşitli uyarıları kullanıcıları için sunar. Yayınlanan yazıların sosyal mecralar üzerinden de yayınlanmasına imkan tanınır. Yazıya gelen çeşitli yorumlar ve beğenilerin gözlenmesi, analizlerim yapılması, okuma dakikasının öğrenilmesi gibi çeşitli analiz araçlarına sahiptir. E-ticaret siteleri için ise kullanışlı olan bir alanı sunabilmektedir.

Hangi Projeler Yayınlanabilir?

WordPress siteni kullanan kişiler herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın geliştirdiği her proje için içeriklerini yayınlayabilir. Oluşturulan makalelerin yayınlanması için yalnızca siteye giriş yapılması ve gerekli alana yazının yerleştirilmesi ile herhangi bir projenin yayınlanması mümkün olur. İçerikleriniz mühendislik, eğitim, psikoloji veya başka konular üzerinde olabilir. Anahtar kelimelerin kullanımı ve görsel seçimleri için de herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. WordPress üzerinden yapılacak olan projeleriniz için öncelikli olarak hesap oluşturmuş olmanız gerekir.

WordPress Güvenli midir?

WordPress  2001 yılında kullanıma açılmış olup bugünümüze kadar ulaşmış olan bir sitedir. Bu nedenle WordPress güvenli mi sorusunun cevabı sitenin oldukça güvenli olduğudur. Pek çok büyük marka tarafından kullanılan site blog olarak markaların sitelerinde yer almaktadır. Kendi sitesi ile entegre edilebilmesi nedeniyle kullanım açısından da oldukça avantajlıdır. Markaların blog olarak siteden yararlanması ile içeriklerini hedef kitlelerine ulaştırması açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çeşitli markalar sunduğu avantajlar ve güvenilirlik nedeniyle siteyi tercih etmektedir. 2001 yılında kullanıma sunulan WordPress sitesi ilk halinden bugüne çeşitli iyileştirmelerin sunulması ile daha kullanışlı bir şekilde kullanıcıları için sunulmuştur .

WordPress sitesi üzerinden güvenli şekilde hesap oluşturmak, yetkili olacak kullanıcıların seçilmesi ve yetkilerinin düzenlenmesi mümkündür. Böylece kullanıcıların kendi içinde de güvenli şekilde işleyişi sağlaması mümkündür. Sunduğu avantajlar ile büyük markalarında ilgisini çeken site analiz imkanını sunarak dışarıdan gelebilecek olan saldırılara karşı da güvenlik sunabilmektedir. Kullanıcıları için site sürekli olarak yenilenmekte ve ihtiyaç duyulan iyileştirmeler sağlanabilmektedir.

WordPress ile Site Açmak Ücretli mi?

WordPress site açma ücretleri genellikle kendi hostingini kullanmak isteyen kişiler için sunulmaktadır. Kendi hostingini alarak WordPress sitesinden yararlanmak isteyen kişiler belirli bir ücreti site için ödemektedir. Alınan ek araçlara göre site için ücretler değişebilmektedir. Sitenin ücretleri genellikle kullanılan ek özelliklere göre değiştiği için kullanıcıların hangi amaçla siteden yararlanacağı oldukça önemlidir. Blog olarak kullanılan sitelerde SEO uyumlu içeriklere ulaşabilmek için ek özellikler satın alınabilmektedir. Satın alınan özelliklerin kullanım amacının sağlanması ile birlikte daha fazla özelliğin alınma ihtiyacı duyulmaması halinde ücretlendirme sahip kalacaktır ve belirli bir lisansa sahip olunacaktır.

WordPress sitesini ücretsiz olarak kullanmak isteyen kişiler için ise ücretsiz bir kullanım alanı da sunulabilmektedir. Site ücretli kullanıcılarına sunduğu özelliklerden daha az olarak ücretsiz kullanıcılarına özellik sunmaktadır. İçeriklerin yayınlanması ve sosyal mecralar üzerinden yayınlanması mümkün olurken e-ticaret sitesi olarak kullanılması imkanı yoktur. Aynı zamanda içeriklerin yayınlanması, görsel eklenmesi sunulan özellikler arasında yer alır.

Ancak SEO uyarılarından yararlanılabilmesi mümkün değildir. Site yazılar için ücretsiz kullanıcılarına uyarılar sunmamaktadır. Ancak analizlerin yapılması ve yorumların okunması, yanıtlanması mümkündür. Eğer kullanıcılar sitenin ücretsiz olarak kullanılması için hesap oluştursa WordPress uzantılı olan bir siteye sahip olacaktır. Sitenin isminde oluşan etiket ile yazıların yayınlanması mümkündür. Çeşitli özellikler ile hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanım şansı sağlanmaktadır.

Word Press Öğrenmek Zor mudur?

WordPress sitesi sahip olduğu basit tasarımı ve rahatlığı ile kolay bir öğrenim şansını sunabilmektedir. Site üzerinden yeni hesap oluşturan ve ilk kez kullanıma başlayacak olan kişiler kısa süre içinde sitenin işleyişini öğrenebilmektedir. Çeşitli araştırmaların yapılması ile sitenin detaylı şekilde öğrenilmesi mümkün olurken aynı zamanda sitede yapılan işlemler ile de öğrenim sağlanabilir. Site sahip olduğu basit arayüzü ile kısa bir incelemenin ardından kullanıma başlanabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu nedenle WordPress öğrenmek isteyen kişilerin zor olup olmadığı konusunda soruları oldukça kolay olduğu şeklinde cevaplanmalıdır. Kullanıcılar ücretli veya ücretsiz şekilde siteden yararlansa bile kullanım paneli oldukça basit ve sade şekilde sunulmaktadır.

 

Related Posts